Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/platne/serwer18203/public_html/takagotowka.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Taka gotówka

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Friday 21 July hajsowy

Biorąc kredyt należy zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale też na koszta takiego kredytu. Powinniśmy wiedzieć ile tak naprawdę nas ten kredyt będzie kosztował i czy tak naprawdę nas na niego stać. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To ona pokazuje nam ile wyniesie nas wzięcie kredytu i dzięki niej można porównać ze sobą kilka ofert w bardzo szybki sposób. Wystarczy skorzystać z dostępnych w internecie darmowych kalkulatorów kredytowych. Sprawdźmy jakie są koszta kredytu.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

Jednym z czynników jaki ma wpływ na koszt naszego kredytu jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu jaki poniesie konsument. RRSO jest wyrażana jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, daje możliwość kredytobiorcom na porównanie ofert kilku różnych kredytów konsumenckich przez różne banki, SKOKI oraz przez niebankowe instytucje pożyczkowe. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu, ale także prowizję, inne opłaty, a także koszta dodatkowych usług jakie są niezbędne do otrzymania kredytu. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest pewnego rodzaju miernikiem kosztów kredytu. Dzięki niej można wiele instytucji finansowych sprowadzić do wspólnego mianownika. Nie musimy jako kredytobiorcy zastanawiać się ile tak naprawdę będzie nas kosztował kredyt -
kredytomania
. Jedna liczba w postaci RRSO określa jaki ten koszt jest naprawdę. Porównując oferty kilku instytucji finansowych wystarczy kierować się jedną zasadą, że im wyższa jest liczba RRSO tym kredyt będzie droższy. Obecnie przepisy o kredycie konsumenckim nakazują, aby przekazywać klientom wskaźnik RRSO dla każdego kredytu jaki oferują.

Całkowity koszt kredytu .

Całkowity koszt kredytu jest wszystkimi kosztami łącznie z odsetkami, różnymi opłatami i prowizjami jakie konsument biorący kredyt musi za ten kredyt zapłacić. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć przed wzięciem kredytu jakie będą te koszta. Taka niewiedza może być dla nas kosztowna i możemy wybrać ofertę, która będzie dla nas mało opłacalna. Całkowity koszt kredytu to koszt jaki przyjdzie nam ponieść od kredytu jaki otrzymamy. Będziemy musieli spłacić nie tylko kwotę jaką pożyczyliśmy, ale też odsetki i inne koszta. W kosztach tych nie uwzględnia się kosztów jakie ponosi konsument odnośnie niewykonania zobowiązań jakie wynikają z umowy kredytowej jaką podpisał. Do kosztów całkowitych kredytu nie zalicza się również kosztów jakie związane są z nabyciem usługi, czy też rzeczy jakie nabywa konsument i to bez względu na to, czy kupuje to za pieniądze z kredytu. W całkowitych kosztach kredytu nie znajdziemy również kosztów za prowadzenie rachunku, z jakiego realizuje się opłaty, przelewy, a także wpłaty na ten konsument. Inaczej jest w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie może wybrać podmiotu, który będzie prowadził jego rachunek, a koszta te są większe od kosztów rachunku oszczędnościowego jakie stosowane są przez podmiot, który ten rachunek prowadzi. W takim przypadku koszta zaliczane są do całkowitych kosztów kredytu. Do całkowitych kosztów kredytu nie dolicza się również kosztów jakie związane są z ustanowieniem zabezpieczeń i ubezpieczenia kredytu. Wyjątkiem są koszta związane z ubezpieczeniem spłaty kredytu. Ponadto do całkowitego kosztu kredytu nie zaliczane są koszta jakie wynikają ze zmianą kursu walut. Jak widać całkowity koszt kredytu powinien być bardzo ważnym, jak nie najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnej oferty kredytu.