Czy kredyt gotówkowy jest niebezpieczny dla budżetu domowego?

Dyskusje o efektywności kredytów gotówkowych w perspektywie zarządzania budżetem domowym charakteryzują się sporą dawką niepewności. Dlaczego? Wielu specjalistów branżowych odradza zadłużenie, nawet krótkoterminowe na rzecz kształtowania długoterminowych oszczędności w gospodarstwie domowym. Czy jednak faktycznie warto rezygnować z kredytu gotówkowego? W artykule zobaczysz, że pożyczka gotówkowa, dobrze przeanalizowana pod względem jakości jest w stanie pomóc kredytobiorcy w kryzysach ekonomicznych.

Racjonalne wykorzystanie kredytu gotówkowego u kredytobiorcy

Kredyt gotówkowy to ciekawe narzędzie zadłużeniowe dla gospodarstw domowych, ponieważ z reguły nie wymaga ubezpieczenia, a także majątkowego zabezpieczenia. Oczywiście warunkiem zaciągnięcia dobrego kredytu gotówkowego jest pozytywna zdolność kredytowa uzależniona najczęściej od poziomu dochodu notowanego w gospodarstwie domowym. Można powiedzieć, że kredyt gotówkowy jest tani, a jednocześnie udoskonala płynność budżetu domowego nie tylko w krytycznych sytuacjach. Kredyt gotówkowy nie jest szkodliwy, jeżeli nie przesadzasz z podpisywaniem nowych umów. Nadmierne kredytowanie realnie zwiększa koszty obsługi zobowiązania, a w niektórych przypadkach prowadzi do spirali zadłużenia i ogłoszenia upadłości konsumenckiej (bankructwa kredytobiorcy). W razie problemów ze spłatą kredytu gotówkowego wystarczy wykorzystać konsolidację pożyczek, czy opcję wydłużenia umowy w zamian za niższe raty miesięczne. Niestety wszystkie działania optymalizacyjne w zakresie kredytu gotówkowego pogarszają ostatecznie zdolność kredytową. To prowadzi do zaburzenia relacji na poziomie kredytobiorca, a kredytodawca.

Czego warto pilnować przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Wystarczy zatem zaciągać kredyty gotówkowe idealnie dopasowane do zdolności kredytowej gospodarstwa domowego, aby uniknąć wskazanych w artykule problemów. Poza tym zwróć uwagę na kredyty gotówkowe w okresie bardzo niskich stóp procentowych. Obserwuj cyklicznie działania w zakresie polityki monetarnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) i powiększaj stopniowo realny dochód w budżecie domowym (lepsza zdolność). Wtedy zyskasz jeszcze lepsze warunki kredytowania potrzeb konsumpcyjnych domowników.

Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.