Kredyt gotówkowy skrojony na miarę

Wśród różnego rodzaju produktów bankowych ogromnym zainteresowaniem cieszą się kredyty gotówkowe. Kredyt taki jest idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, ponieważ może on być przeznaczony na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny, obojętnie, czy będzie to zakup nowej pralki, czy też zorganizowanie większej imprezy. Oczywiście alternatywą dla zaciągnięcia kredytu, czy ewentualnie pożyczki jest uzbieranie odpowiedniej kwoty i dopiero potem zrealizowanie wydatku. Jest to niewątpliwie alternatywa tańsza, ponieważ nie wymaga spłacania odsetek, ale nie zawsze jest ona możliwa do zrealizowania, ponieważ po prostu nie ma czasu na uzbieranie odpowiedniej kwoty.

Ze względu na dodatkowe koszty i powagę zobowiązania, jakie na siebie zaciągamy biorąc kredyt, musi to być decyzja dobrze przemyślana pod kątem naszych możliwości. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna to trzeba będzie wybrać bank oferujący najkorzystniejsza ofertę. Na pierwszy rzut oka zadanie to może wydawać się dość trudne, ponieważ na rynku działa wiele banków, a produkt, jakim jest kredyt gotówkowy oferuje praktycznie każdy z nich. Dość dużą pomocą w tym względzie może być ranking lub też porównywarka ofert kredytowych. Szukając dobrej oferty kredytu gotówkowego niewątpliwie zwracamy uwagę na jego cenę. Koszty kredytu są zaś związane głównie z oprocentowaniem, ale nie tylko wpływ na nie maja również inne opłaty, choćby takie, jak opłata prowizyjna. Dlatego też dobrym wskaźnikiem, który kompleksowo obejmuje koszty jest RRSO – roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Samo zaś oprocentowanie może być stale lub zmienne. Oprocentowanie zmienne niesie za sobą pewne ryzyko większych kosztów, kiedy stopy procentowe zostaną podwyższone, a jednocześnie szansę na niższe koszty, kiedy stopy pójdą w dół.

Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty, ale również na warunki spłaty kredytu. Warunki spłaty kredytu będą różne pod względem ilości i wysokości rat, a wybór konkretnego rozwiązania będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Dość ciekawym rozwiązaniem w tej kwestii są raty malejące. Są one szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na nieco większe koszty przez pierwszy okres spłaty. Kolejne raty będą zaś coraz mniejsze. Wynika to ze sposobu naliczania odsetek, a mianowicie tego, że są one liczone od kapitału pozostałego do spłaty. To zaś powoduje, że wraz ze spłata kredytu, podstawa, od której nalicza się odsetki jest coraz mniejsza, a widać i odsetki są coraz mniejsze. Generalnie, bardzo dobra jest sytuacja, kiedy warunki spłaty są elastyczne i łatwo można je dostosować do możliwości i preferencji kredytobiorcy.

Trzeba mieć świadomość, że kredytu nie dostaniemy od tak sobie. Bank musi mieć bowiem jakąś pewność, ze kredyt ten będziemy w stanie spłacić. Dlatego też sprawdzić on może naszą historię kredytową. Na to zaś składają się takie czynniki, jak posiadanie źródła regularnych dochodów, co można udokumentować na przykład zaświadczeniem z pracy, zabezpieczenie kredytu, choćby w formie jego ubezpieczenie, czy podżyrowania. Nie bez znaczenia jest tez to, jak wywiązywaliśmy się ze spłacania ewentualnych poprzednich kredytów, czyli nasza historia kredytowa, która znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej i bank ma do niej swobodny dostęp. Choć takie formalności trzeba będzie spełnić przed uzyskaniem kredytu, to coraz częściej są to formalności uproszczone i wiele z nich można załatwić szybko, również online. Zresztą oferty kredytowe należy oceniać też właśnie pod kątem jak najbardziej zminimalizowanych formalności.

Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.