Banki oferują wiele możliwość pozyskania dodatkowej gotówki. Do podstawowych produktów oferowanych przez wszystkie banki jest limit kredytowy w rachunku bieżącym, czyli tak zwany kredyt w ROR.
Kredyt w ROR – co to takiego?
Skrót ROR oznacza rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, czyli taki jaki większość z nas posiada w banku. Kredyt w rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym daje możliwość zadłużenia się w banku do kwoty ustalonej z bankiem w umowie. W sytuacji gdy nasze konto świeci pustką, możemy skorzystać z gotówki przyznanej nam w limicie. W taki sposób korzystamy z pieniędzy banku, a więc zaciągamy kredyt, który musimy spłacić w terminie określonym w umowie.
Co zrobić aby uzyskać kredyt w rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym.
Banki chętnie przyznają limit w rachunku bieżącym. Aby skorzystać z takiej formy kredytu należy posiadać konto osobiste w danym banku co najmniej od sześciu miesięcy. Nie można uzyskać limitu na koncie w tym samym dniu w którym zakładamy konto. Poza tym należy zasilać konto comiesięcznymi wpłatami wynagrodzenia. Na ich podstawie bank ocenia jaki limit kredytowy może nam zostać przyznany, tak abyśmy mogli go spłacić w terminie. Przyznany limit zazwyczaj jest wielokrotnością wynagrodzenia wpływającego na nasz rachunek bankowy. Najczęściej jest to sześciokrotność albo ośmiokrotność wynagrodzenia. Po podpisaniu z bankiem umowy o udzieleniu limitu w koncie można śmiało z niego korzystać. Kredyt ten, zwany limitem odnawialnym udzielany jest zazwyczaj na 12 miesięcy, po tym okresie można przedłużyć go na kolejny rok.
Jakie opłaty?
Kredyt w rachunku bieżącym jest kredytem odnawialnym, co oznacza, że po jego spłacie, odnawia się automatycznie i ponownie możemy korzystać z przydzielonego limitu. Odsetki pobierane są od faktycznie wykorzystanej kwoty, a nie od wysokości przyznanego limitu. Banki pobierają jednak opłatę przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizję za udzielenie i wykorzystanie kredytu, prowizję za podwyższenie albo odnowienie kredytu na kolejny okres, a także opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu. W ofercie banków znajduje się również ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty pracy, albo poważnego zachorowania.