Niezależnie od tego, w jakim banku będziemy się ubiegali o kredyt gotówkowy, obowiązuje jedna zasada im mniej formalności, im szybsza procedura, tym lepiej dla nas. Koszty oczywiście też są ważne, bo banki oczywiście kuszą niskimi odsetkami, ale często duża część kosztów jest przeniesiona i ukryta w ubezpieczeniu lub prowizji.
By uniknąć niepotrzebnych kosztów i brać kredyty najefektywniej jak można, zapewniając sobie jednocześnie maksymalną opłacalność tego przedsięwzięcia, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Nie sugerujmy się reklamą
Banki promując swoje produkty, w reklamie uwypuklają zalety, a w obowiązkowym przykładzie reprezentatywnym podają zawsze najkorzystniejszą korzystną opcję.
Zacznijmy od swojego banku
Chcąc pożyczyć pieniądze, warto rozpocząć poszukiwania kredytodawcy od swojego banku, który nas zna, ma wgląd w historię naszego rachunku, dzięki czemu może nam zaproponować kredyt gotówkowy korzystniejszy niż w innych bankach. Możemy otrzymać niższe oprocentowanie, niższą prowizja i nie będziemy musieli dokumentować zarobków.
Szukajmy alternatywnych rozwiązań
Wzięcie kredytu gotówkowego nie w każdym przypadku musi się okazać dla nas optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie jeżeli chcemy pożyczyć niewiele, może się okazać, że inne rozwiązania będą dla nas bardziej opłacalne. W takiej sytuacji zdecydowanie tańszą opcją będzie kredyt odnawialny w rachunku, który możemy otrzymać bez prowizji przy niskim oprocentowaniu. Przy niższych kwotach ciekawym rozwiązaniem będzie karta kredytowa, która pozwoli nam nie ponosić kosztów odsetek nawet przez 60 dni, ale możemy nią jedynie płacić za zakupy np. wycieczkę, bo za wypłatę gotówki z bankomatu już zapłacimy prowizję.
Korzystajmy z pośredników, ale uważajmy na nich
Nie mając rozeznania w rynku finansowym, a przede wszystkim chcąc zaoszczędzić czas na poszukiwaniu źródła finansowania, warto skorzystać z usług pośrednika. Pośrednicy za swoje usługi są wynagradzani przez bank, dlatego też unikajmy sytuacji, kiedy będą oni chcieli od nas dodatkową nienależną prowizję. Jeżeli przedstawia nam umowę pośrednictwa do podpisania, zapoznajmy się z nią i sprawdźmy, czy nie zawiera zapisów o prowizji lub innym wynagrodzeniu.
Pamiętajmy o swoich prawach
Są one ujęte w ustawie o kredycie konsumenckim. Najczęściej z nich stosowanym jest odstąpienie od umowy, na co mamy 10 dni od jej podpisania i z tego kroku nie musimy się tłumaczyć bankowi.
Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom będziecie Państwo wiedzieli, czy się kierować aplikując o kredyt.