Kto nie dostanie kredytu hipotecznego

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bank w tym celu przeanalizuje kilka czynników które nie zawsze są uzależnione od nas i nie zawsze mamy na nie wpływ. Czasami zdarza się tak, że banki odrzucają wnioski osób które mają wysokie zarobki. A zatem o czym powinniśmy pamiętać i co musimy wiedzieć decydując się n zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Pierwszym bardzo istotnym kryterium na które każdy bank zwraca uwagę udzielając kredyt hipoteczny jest oczywiście wiek kredytobiorcy. I n ten czynnik niestety nie mamy wpływu. Dla banku podstawą jest to aby potencjalny klient był pełnoletni jednak dla banku modelowy klient to taki który ma około 35 lat. Zdecydowanie większym dystansem banki traktują osoby starsze. Jednak dla banku nie do końca istotny jest nasz wiek w chwili podpisywania umowy kredytowej ale istotne jest ile będziemy mieli lat kiedy skończymy spłacać zaciągnięty kredyt, a zatem z uwagi na to istotne jest również to na ile lat zamierzamy zaciągnąć kredyt. Wiele banków zastrzega sobie to, ze kredytobiorca w chwili spłaty ostatniej raty kredytu nie powinien mieć więcej niż 75 – 80 lat. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, ze kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym dlatego też banki ograniczają w ten sposób ryzyko związane z brakiem spłaty zaciągniętego kredytu.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na ocenę wniosku i kredyt hipoteczny jest oczywiście historia kredytowa. Musimy zdawać sobie sprawę z tego że dla banku zdecydowanie bardziej wiarygodnym klientem jest osoba która nie posiada jeszcze żadnej historii kredytowej niż ta która posiada złą historię kredytową. A zatem przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinniśmy sprawdzić swoją historię kredytową.

Jak zbudować dobrą historię kredytową

Na szczęście decydując się na kredyt mamy wpływ na niektóre czynniki które dla banku są niezwykle istotne. Takim czynnikiem jest właśnie historia kredytowa. Oczywiście największe szanse na udzielnie kredytu mają oczywiście osoby posiadające dobrą zdolność kredytową. Banki nie są zainteresowanie udzielaniem kredytu osobom które w przyszłości lub obecnie nie wywiązywały się należycie ze swoich zobowiązań. Jednak kiedy takiej historii nie mamy w ogóle w bardzo prosty sposób możemy ją sobie sami stworzyć. Jeżeli myślimy o zaciągnięciu kredytu wystarczy ż odpowiednio wcześniej weźmiemy np. coś na raty i zaczniemy je regularnie spłacać, dla banku jest to już informacja że jesteśmy wiarygodni i rzetelni.

Kredyt hipoteczny a wysokość zarobków

W przypadku zarobków nie liczy się wyłącznie to, ile potencjalny kredytobiorca zarabia, choć również jest to bardzo ważne. Ważne jest także to, jak wysokie są wydatki obciążające jego portfel, a przy tym również liczba osób na utrzymaniu, inne zaciągnięte kredyty i pożyczki, limity kart kredytowych czy wysokość stałych kosztów utrzymania, bank te kwestie będzie analizował bardzo dokładnie i skrupulatnie.

Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.