O opłacalności danej lokaty decyduje przede wszystkim jej oprocentowanie. To z kolei jest uzależnione od tego, w jaki sposób (i na jaki okres) bank przechowywuje nasze środki. Im mniej okresów kapitalizacji, tym dana lokata jest mniej opłacalna. I właśnie dlatego lokaty rentierskie – o których napiszemy poniżej – charakteryzują się stosunkowo niewielkim oprocentowaniem.
Lokata rentierska – co to jest?
Lokata rentierska jest odmianą lokaty bankowej, w ramach której Klient lokuje w banku stosunkowo dużą kwotę pieniędzy. Odsetki od tej kwoty stanowią jego miesięczne wynagrodzenie, gdyż bank w ramach tejże lokaty, wypłaca je co miesiąc. W przypadku lokat rentierskich to banki określają okres kapitalizacji. W zdecydowanej większości przypadkow wynosi on jeden rok, co oznacza, że miesięczne wynagrodzenie jest relatywnie niskie. Gdyby oprocentowanie takiej lokaty było naliczane w okresach miesięcznych, kwota przelewana na konto Klienta byłaby znacznie wyższa.
Długoterminowość to podstawa
Jedną z najważniejszych cech lokat rentierskich, jest ich długoterminowość. Najczęściej zaciąga się je na okres 2 – 3 lat, aczkolwiek na rynku można znaleźć również i takie lokaty, które udzielane są na 5 lat. Na tym przykładzie doskonale widać, że lokaty rentierskie są tak naprawdę mało opłacalne. Standardowa lokata terminowa, udzielona na okres np. 36 miesięcy, z pewnością charakteryzowałaby się znacznie wyższym oprocentowaniem, niż 2.2 procenta. Dlaczego przyjęliśmy akurat taki próg? Ponieważ zdecydowana większość lokat rentierskich jest oprocentowania właśnie na tym poziomie.
Lokata rentierska a inflacja
Lokaty rentierskie mają jedną, istotną wadę. Jest nią niskie oprocentowanie, które może być nieco niższe, niż aktualna inflacja. Pamiętajmy, że w folderach reklamowych banki informują nas o nominalnym zysku z lokat, który powinien zostać pomniejszony o wartość podatku Belki. Ponadto lokaty rentierskie to produkty finansowe, które są najczęściej oprocentowane na podstawie oprocentowania stałego. Tym samym, trudno przewidzieć inwestorowi, czy dana lokata będzie tak samo opłacalna w przyszłym roku, bądź za dwa lata.
Podsumowując, lokaty rentierskie to produkty finansowe skierowane zwłaszcza dla tych osób, które dysponują bardzo dużym kapitałem i – jednocześnie – chcą go zabezpieczyć przed skutkami inflacji. Wadą lokat rentierskich jest niskie oprocentowanie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że tylko w ramach nich banki oferują comiesięczną wypłatę odsetek. Zakładając, że minimalna wartość takiej lokaty to 150 ftysięcy złotych, możemy liczyć nawet na 200 złotych miesięcznie czystego zysku.