Na rynku kredytowym funkcjonują bardzo ciekawe formy pozyskiwania kredytów na dowolny cel. Nie musisz zgłaszać potrzeb zadłużeniowych do banków detalicznych, czy firm pożyczkowych, ale skorzystać z potencjału kapitału inwestorów indywidualnych, czy instytucjonalnych podchodzących znacznie bardziej elastycznie do współpracy z kredytobiorcą. W jakich warunkach warto zainteresować się alternatywnymi, nowoczesnymi formami pozyskiwania taniego zadłużenia dla gospodarstwa domowego? W artykule poznasz najnowsze praktyki obsługi zadłużenia.
Pośrednicy, a współpraca z inwestorami na rynku kredytowym
Pośrednictwo na rynku kredytowym charakteryzuje się coraz lepszymi opiniami. Pośrednik kredytowy dzisiaj w stosunku do praktyk sprzed dekady to zupełnie inna działalność nastawiona na zadowolenie kredytobiorcy. Wielu pośredników kredytowych przeszło ewolucję i nie dysponuje wyłącznie katalogiem standardowych pożyczek gotówkowych od firm pożyczkowych, czy banków detalicznych. Wiele wniosków kredytowych pośrednicy kredytowi łączą z inwestorami zainteresowanymi solidnymi stopami zwrotu. Tak naprawdę rynek kredytowy jest otwarty nawet dla inwestorów indywidualnych. Dzięki podpisywaniu elastycznych umów kredytowych zarabia inwestor, a pożyczkobiorca nie ma do czynienia z tak rozbudowanym mechanizmem dopełniania formalności. Pośrednicy kredytowi najczęściej tworzą gotowe bazy inwestorów. Wiele osób prywatnych i firm jest zaangażowanych w podobne praktyki na rynku kredytowym. Pośrednik kredytowy w takiej sytuacji gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo łączenia kapitału inwestorów indywidualnych oraz potrzeb pożyczkobiorców. Wskazana forma relacji to niekoniecznie pożyczki społecznościowe, ale raczej coś na kształt wzajemnego zrozumienia interesów. Większość kredytobiorców tak naprawdę nie chce dopełniania trudnych formalności. Im łatwiejszy proces pozyskania dodatkowego kapitału, tym lepiej, a zatem każda elastyczna forma wypłaty pożyczki gotówkowej zyskuje zainteresowanie.
Pożyczka opłacalna u inwestora i kredytobiorcy
Pożyczki społecznościowe nie przetrwają natomiast w obecnym kształcie prawnym. Od 2018 roku w sektorze pożyczek społecznościowych następuje sporo zmian. Przede wszystkim udzielanie pożyczek zostanie zarezerwowane wyłącznie podmiotom zarejestrowanym, czyli krótko mówiąc działalnościom gospodarczym, a nie zwykłym inwestorom. To w niektórych strefach duży problem, bo jednak udzielanie pożyczek na niewielki procent to dobra strategia dywersyfikacji dochodów domowych. W Polsce udzielanie kredytów jest poprzedzane dokładną analizą zdolności kredytowej. Jeżeli kredytobiorca zalega znacząco w bazie Biura Informacji Kredytowej, czy w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej ma stosunkowo niewielkie szanse na uczciwe podpisanie umowy. W takim przypadku wystarczy przejść do relacji pożyczkobiorca – inwestor, aby uzyskać elastyczne warunki, nawet w przypadku ryzyka zajęć komorniczych, czy problemów z bezrobociem. Inwestor często analizuje faktyczną sytuację pożyczkobiorcy, a nie jedynie stan w ogólnodostępnych rejestrach. To zupełnie inna, jakościowa forma współpracy.
Pozytywne zmiany prawne w firmach pożyczkowych dla klientów
Oczywiście nie można odmówić pozytywnych zmian w firmach pożyczkowych, gdzie zobowiązanie zaciągniesz w konkretnych widełkach kosztów, bez celowego zawyżania dziwnych opłat. Prawo pod tym względem zmieniło się na korzyść drobnych i dużych kredytobiorców. Co myślisz o relacji pożyczkobiorca – inwestor indywidualny i czy korzystasz ze wskazanych form zadłużenia?