Znaczenie historii kredytowej

Każdy podmiot czy instytucja zajmująca się udzielaniem kredytów gotówkowych lub pożyczek wprowadza procedury, które minimalizują ryzyko strat finansowych poprzez brak spłaty zobowiązania przez klienta. Niektóre z elementów wspomnianych procedur mają za zadanie ochronę samego klienta, choćby w kontekście tak zwanej pułapki czy pętli kredytowej. Banki sprawdzają swoich klientów w różnych bazach danych, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jednymi z największych niezależnych instytucji, które zbierają informacje o klientach w kontekście zadłużeń i spłat to KRD (Krajowy Rejestr Długów) oraz BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Pierwszy kredyt

Zaciągnięcie pierwszego kredytu nie jest, wbrew pozorom, prostym zagadnieniem. Sytuacja komplikuje się, jeżeli klient jest w młodym wieku i pracuje stosunkowo krótko. W dużo lepszej sytuacji są w takim momencie młodzi ludzie, którzy wcześniej już korzystali z usług banków, a swoje zobowiązania spłacali terminowo. Daje to bankowi podstawy twierdzić, iż klient jest solidny i potrafi dobrać produkt bankowy do swoich możliwości, a następnie odpowiednio kierować finansami własnymi, aby bezproblemowo regulować spłaty rat.

Małe, ale spłacone terminowo

Najczęściej, najlepszą sytuacją jest, aby historia kredytowa posiadała w swoim przebiegu spłaconych terminowo kilka kredytów gotówkowych, nawet jeżeli opiewają one na stosunkowo niskie kwoty. Świadczą one o kliencie bardzo pozytywnie, a nie zaleganie z zobowiązaniami finansowymi potwierdzone przez bazy danych KRD czy BIK jeszcze bardziej uwiarygodni nas w oczach banku.

Należy dbać o historię kredytową

W pewnych momentach błahe zagadnienia mogą przełożyć się na poważne konsekwencje w przyszłości. Spłacając stosunkowo niskiej wartości kredyt dokonujemy spłat regularnie, jednakże z miesięcznym opóźnieniem, nie przejmujemy się zbytnio sytuacją, ponieważ odsetki są niewielkie, a za parę chwil zobowiązanie wobec banku zostanie uregulowane. Sytuacja komplikuje się, kiedy w późniejszym czasie klient z omawianego przykładu będzie planował zaciągnięcie kredytu na o wiele wyższą kwotę, a fakt ciągłych spłat z opóźnieniem podważy w oczach banku jego wiarygodność. Choćby z tego względu należy dbać o to, aby historia kredytowa była jak najlepsza, ponieważ w wielu aspektach związanych z finansami może być to bardzo pomocne. Zaciągając kredyty w jednym banku oraz posiadając pozytywną historię kredytową, w pewnych momentach można liczyć na dodatkowe, atrakcyjne warunki.

Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.